Poniedziałek, 27 Maj 2019
You are here: Home HISTORIA 2000/2001

Translator

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Krucjata Miłości Prymasa

Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.

Według Prymasa

Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może! 

2000/2001
2000/2001 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 10 Marzec 2009 22:23

ROK SZKOLNY 2000/2001

Rozpoczęcie roku szkolnego.
Uczestnictwem we mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego rozpoczął się nowy rok szkolny. Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły. Na boisku szkolnym uroczystego otwarcia roku dokonała pani dyrektor mgr Anna Solecka. Powitała przybyłych: uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Przekazała informacje dotyczące organizacji roku szkolnego. Dokonała również prezentacji nowo przybyłych klas I i ich wychowawców.
Na zakończenie spotkania zabrała głos pani burmistrz mgr Grażyna Stolarska. Złożyła zebranym życzenia i zapewniła, iż gmina dołoży wszelkich starań, by rok 2001/02 młodzież rozpoczęła w docelowym budynku Szkoły Podstawowej nr 2.

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października

W tym dniu na terenie szkoły czuliśmy odświętną atmosferę. Uczniowie składają życzenia nauczycielom i pracownikom administracyjnym szkoły. Wszystkim towarzyszy uśmiech, życzliwość i kwiaty.
Pani dyr. Anna Solecka otrzymała nagrodę Kuratora oraz osobiście wręczyła nagrody nauczycielom za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczaj.
Program artystyczny przygotowała klasa IIb. Przy akompaniamencie zespołu gitarowego śpiewał chór szkolny. Była piękna poezja, scenki z życia szkoły i miłe melodie. 
Wueczorem zorganizowano spotkanie nauczycieli, rodziców i uczniów. Dorośli rozmawiali przy kawie i ciastkach a młodzież bawiła się na parkiecie w rytmie muzyki dyskotekowej.

Święto Niepodległości
10 listopada władze samorządowe gminy Grójec zaprosiły nasze Gimnazjum na uroczystą sesję Rady Miejskiej w Centrum Kultury Regionalnej związaną z obchodami 82 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły, laureaci konkursu recytatorskiego "Nasza Ojczyzna":

I miejsce - Sabina Komorowska kl. 1e
II miejsce - Benita Kalus kl. 2f
III miejsce - Arkadiusz Nowak kl. 2h
wyróżnienie - Anna Wnuk kl. 2f

otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Recytowali wiersze o ojczyźnie i fragmenty prozy W. S. Reymonta. Płynęły pięknie śpiewane pieśni w wykonaniu trzech solistek. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg akademii. Część klasw związku ze świętem wzięło udział w koncercie "Pieśni legionowych" w wykonaniu solistów z Łodzi.

ANDRZEJKI - 30 listopada
Cała szkoła zasnuta była gęstym dymem, wróżki rozstawiły swoje stoliczki i czekały na tych, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. stygnący wosk układał się w przedziwne figury, a ich cienie rzucane na ścianę informawały o "najbliższej perspektywie na przyszłość". Żartom i śmiechom nie było końca. W sali gimnastycznej rozbrzmiewały najbardziej współczesne rytmy, porywające do tańca wszystkich, bo tańczyć "każdy może..."

Lipce Rejmontowskie - 14 grudnia
W tym dniu w naszej szkole odyła się "Wieczornica" podsumowująca Rok Reymontowski. Kolorowe ludowe pasiaki, mazury i oberki zagosciły w szkolnej świetlicy. Wśród cudowenej "swojskiej" dekoracji uczniowie recytowali fragmenty "Chłopów", dzieła, za które w 1924 roku W. S. Reymont otrzymał Nagrodę Nobla.
Atmosfera była bardzo uroczysta i podniosła. Zaproszeni goście oraz młodzież z uwagą śledzili  akcję, jaka rozegrała się przed wieloma laty w Lipcach. Najbogatszy chłop we wsi - Maciej Boryna żenił się z wiejską pięknością - Jagną. Słowa powieści wypowiadane sugestywnie przez uczniów wprowadzały niepowtarzalny nastrój.
Po "przyjemnościach dla ducha" odbył się poczęstunek w wiejskim stylu. Goście podejmowani byli smalcem ze skwarkami i kiszonymi ogórkami.
Uroczystość miała na celu integrację społeczności gminnej: władz samorządowych, oświatowych, rodziców i uczniów.
Wieczornicę przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pań: Danuty Wasilewskiej, Teresy Naduk, Teresy Winkler, Żanety Pietrzyk, Ewy Kaim, Teresy Siedlickiej oraz Elżbiety Madej-Gacki.

Wigilia - 21 grudnia
"Noc wielkich Bożych tajemnic już się zbliża. Oczekujemy jej z tęsknym pragnieniem, bo czyż jest coś szczęśliwszego dla ludzi nad przyjście Boga samego na ziemię?"
Tymi słowami uczniowie klas pierwszych c i e. rozpoczęli uroczystość wigilijną. Poprzedzały ją wcześniejsze wigilie klasowe. W apelu wzięła udział młodzież i Grono Pedagogiczne naszego Gimnazjum, Rada Rodziców, Dyrektor SP nr 1 - p. Elżbieta Szewczyk, Pani Burmistrz Grażyna Stolarska oraz ks. Wojciech Koszutski reprezentujący Kościół Miłosierdzia Bożego.
W pierwszej części programu wraz z aktorami przenieśliśmy się na betlejemskie pola, "gdzie cud narodzin Boga-Człowieka stał". W ubogiej scenerii zobaczyliśmy wydarzenia sprzed 2 tys. lat: Świętą Rodzinę, poszukującą noclegu, narodziny Bożego Dzieciątka oraz przybycie do żłobka pastuszków i Trzech Mędrców ze Wschodu. 
W drugiej części apelu wysłuchaliśmy wierszy oraz życzeń wigilijnych skierowanych do ludzi całego świata. Myślą przewodnią programu stały się słowa zaczerpnięte ze znanej kolędy "Nie było miejsca dla Ciebie".
Oprawę muzyczną apelu stworzyły przepiękne kolędy i pastorałki wykonane przez chór szkolny.
Na koniec Dyrektor Gimnazjum p. Anna Solecka złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.

Pali się? - 26 marca
Jest deszczowy poranek, godz. 8.01. Przed gmach Gimnazjum w Grójcu z piskiem opon zajeżdża samochód Straży Pożarnej. Z czerwonego wozu wyskakuje znana wszystkim grójczanom postać Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej - młodszy aspirant Sławomir Maroszek. Czyżby w szkole działo się coś niebezpiecznego? Pożar? Wybuch gazu?
Spokojnie! Pan Maroszek przybył ze swą jednostką do gimnazjum na zaproszenie p. Teresy Naduk, żeby zademonstrować sprzęt do ratowania drogowego i medycznego.
W świetlicy szkolnej oczekiwali już uczniowie kl. 2 B, D, G i J, pod opieką wychowawców.
Aspirant S. Maroszek zaprezentował uczniom zawartość torby medycznej pierwszej pomocy. Żeby pokaz był przekonujący Ania Merska z 2 D została ubrana w kołnierz ortopedyczny i ułożona na noszach, które dźwigali stażacy - asystenci.
Gwoździem programu był kombinezon do zadań specjalnych, w który ubrał się Tomek Michalak z 2 J. Wyglądał jak kosmita.
Przez chwilę było bardzo głośno. Zademonstrowano nam bowiem pracę piły do cięcia samochodów, w których bywają uwięzieni pasażerowie samochodów, w czasie wypadków.
Nasza polonistka Urszula Naduk bardzo chciała sprawdzić, czy przeciętny, statystyczny obywatel poradziłby sobie z utrzymaniem tego urządzenia, ale wątłe ciało ugięło się pod ciężarem piły.
Żal, że nie można było pokazać potężnej poduchy powietrznej, która służy do podnoszenia samochodów, by uwolnić np. człowieka, który znalazł się pod pojazdem.
Bardzo wysoko obeniliśmy zajęcia ze strażakami w ramach ścieżki "Wychowanie obronne". Stwierdziliśmy, że mamy profesjonalną jednostkę ratowniczą, na europejskim poziomie.

"English Ace" - 4 marca
105 uczniów klas I i II wzięło udział w konkursie "English Ace". Osiągnęli bardzo dobre wyniki. Na ponad 20 tysięcy uczestników uczennica kl. 2a Marta Kowalczyk zajęła 13 miejsce i otrzymała od organizatorów II nagrodę - wakacyjny obóz "Konie i języki". Kolejnych 12 uczniów zajęło miejsca w pierwszym tysiącu.
Najliczniej w konkursie uczestniczyła klasa 1a - 26 osób.
Wyniki w konkursie ogólnopolskim "English Ace":

 1. Marta Kowalczyk - 2a,
 2. Łukasz Nowak - 2a,
 3. Jakub Kocięba - 2f,
 4. Magdalena Dmoch - 2c,
 5. Tomasz Krawczak - 1e,
 6. Maciej Ławnicki - 1e,
 7. Paweł Żarczyński - 1e,
 8. Katarzyna Pruszkowska - 1a,
 9. Karolina Lewandowska - 1a,
 10. Celina Bagnicka - 1a,
 11. Karolina Lipiec - 1f,
 12. Joanna Chojak - 1a,
 13. Agnieszka Walkiewicz - 1a.

Kangur - 15 marca 2001 roku
W Międzynarodowym Konkursie matematycznym ,,Kangur" wystartowało 103 uczniów. Nasza szkoła zajęła III miejsce w kategorii największa liczba uczestników.
W nagrodę pięcioro najlepszych uczniów pojechało na wycieczkę ,,Szlakiem skansenów kurpiowskich'' (Karolina Czekaj kl. Ic, Jan Peszek kl. Ie, Sabina Komorowska kl. Ie, Dariusz Wojtczak kl. Agata Korczak kl. Ii)

"OMNIBUS" - 25 kwietnia
154 uczniów wzięło udział w konkursie humanistycznym ,,OMNIBUS". Pięciu najlepszych uczniów otrzymało nagrody książkowe:

Jakub Kocięba kl. 2f
Łukasz Nowak kl. 2a
Joanna Sitarek kl. 2f
Anna Majewska kl. 2a
Aleksandra Maliszewska kl. 2i

Sąd nad pierwiastkami... Kto popełnił przestępstwo?
Po gimnazjalnych korytarzach dostojnie kroczą 3 postacie w togach. W świetlicy widać nietypowy wystrój wykonany przez ucz Agnieszkę Betcher i Justynę Kowalska z 2D pod kierunkiem p. Żanety Pietrzyk. Zniknęły stoliki z monotonnymi ceratkami. Wzdłuż sali stoją równiutko rzędy stołków i krzesełek. Dwa okna zasłonięte są storami a na nich dekoracje - chemiczne wzory i symbole pierwiastków. Na środku stoi stół przykryty zielonym suknem.
Co tu będzie? Co tu będzie? Czy w kalendarzu mamy jakiś niezwykły dzień? Dziś 21 kwietnia, w dodatku sobota. Do szkoły szliśmy wobec tego niezbyt chętnie, ale czekała nas niespodzianka. Chemiczka, p. Bożena Orłowska, we współpracy z paniami Danutą Wasilewską i Teresą Naduk przygotowała ciekawe widowisko o tematyce chemiczno-ekologicznej pt.: "Sąd nad metalami ciężkimi". W inscenizacji wzięli udział uczniowie kl. 2 B, G i I. Role: sędziego, prokuratora i obrońcy grali: Piotr Szumigłowski - 2i, Paweł Zegarski - 2i, Czarek Woszczyk - 2g. Chłopcy tak wspaniale weszli w rolę prawników (pomogły im w tym w dużym stopniu kostiumy), że widzowie czuli się jak w prawdziwym sądzie. Nad powagą procesu czuwał strażnik - Michał Suwarski - 2b. Wśród świadków był dyrektor miejscowego domu towarowego, producent nawozów sztucznych, lekarz, toksykolog, inspektor SIS oraz Duchy Rzymian. W ich role wcielili się: Adam Kuman - 2b, Tomasz Wilewski - 2b, Julita Jaros - 2b, Mateusz Zieliński - 2g, Małgorzata Organiściak - 2b.
Były jeszcze epizodyczne role, w których uczniowie błysnęli teatralnym talentem.
Sąd wydał wyrok sprawiedliwy. Metali ciężkich nie można skazać! Są bardzo potrzebne. Od człowieka zależy, czy będą szkodliwe dla środowiska.
Nie sposób nie podkreślić zaslug szkolnego chóru pod batutą p. Grażyny Mech, który wykonał 3 piosenki tematycznie związane z ochroną środowiska.

3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji
W dniu 30 kwietnia 2001 w CKR w Grójcu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy Grójec, podczas której młodzież naszego Gimnazjum zaprezentowała program artystyczny, związany z rocznicą Konstytucji.
Na widowni obecni byli przedstawiciele władz miasta i gminy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele zakładów pracy oraz delegacje młodzieży grójeckich szkół.
Na progrma artystyczny złożył się:
- inscenizacja przypominająca czasy Konstytucji,
- dyskusja szlachciców nt. tego najważniejszego dokumentu,
- recytacja Koncertu Jankiela z "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza,
- pieśni w wykonaniu chóru.
Teatralne przedstawienie odbyło się w bogatej scenerii dworskiej w bogatej scenerii dworskiej, stylowe rekwizyty przypominały epokę. Młodzi aktorzy ubrani byli w szlacheckie kontusze przepasane barwnymi pasami.
Zaprezentowane widowisko spotkało się z uznaniem widowni. Treści patriotyczne przybliżyły ważne dla naszej historii wydarzenia.
Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem Danuty Wasilewskiej oraz Anny Soleckiej i Teresy Naduk. Scenografię przygotowały p. Żaneta Pietrzyk i Małgorzata Zajkowska.
Uroczystość odbyła się w ramach współpracy z Samorządem Lokalnym.

Zbieranie funduszy - 7 maja
W ramach współpracy  z Towarzystwem do Walki z Kalectwem uczniowie naszej szkoły zebrali 700 zł na wózek inwalidzki. W imieniu Samorządu Szkolnego Anna Zielińska i Joanna Kufirska przekazały fundusze Towarzystwu. W prezencie zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia zabawnego programu artystycznego pt. "Mister Baj".

2 czerwca - Dzień Dziecka - Dzień Sportu
Piękny dzień, doskonałe humory, świetna kondycja.
Wyniki niektórych konkurencji
Rzucanie kaloszem:
Nauczyciele:
1. Jurek Zieliński - 14,20 m
2. Bożena Orłowska - 10,60 m
3. Anna Śleboda - 10,50 m
Uczniowie:
Dziewczęta:
1. Iza Woźniak - 13,50 m
1. Ania Małecka - 13,50 m
2. Agnieszka Betcher - 10,40 m
3. Asia Sitarek - 9,00 m
Chłopcy:
1. Piotr Jackowski - 17,30 m
2. Piotr Kazimierczak - 15,80 m
3. Łukasz Łomiak - 15,40 m
Przeciąganie liny:
Oczywiste zwycięstwo Nauczycieli z Panią Dyrektor na czele
Mecz piłki nożnej 2E kontra reszta szkoły:
6:2
Mecz piłki siatkowej
Drużyna p. Daniela kontra drużyna p. Artura
REMIS

 

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy Żołnierza, dzieje oręża polskiego w latach 1534 - 1792".
Najlepsi w szkole to:

 1. Aleksander Paszkowski kl. 2g,
 2. Emil Łeszczyński kl. 2g,
 3. Łukasz Wąsik kl. 2g.

Konkurs wiedzy o regionie "Grójbój 2001".
Najlepsi to:

 1. Sabina Komorowska kl.1e,
 2. Michał Timofiejew kl. 1e,
 3. Maciej Ławnicki kl. 1e.

Na podsumowanie eliminacji rejonowego konkursu "Wiedzy o osobie i dziedzictwie Kardynała Stefana Wyszyńskiego"
Kuratorium Oświaty w W-wie Delegatura w Radomiu zaprosiła uczennicę kl. 2a Wiolettę Budzikowską wraz z wych. Teresą Winkler

W konkursie plastycznym na projekt elewacji budynku przy ul. Sybiraków
ogłoszonym przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Śnieżka" i Agencję Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych w Grójcu oraz Zakład Usług Budowlanych wzięło udział 124 uczniów z kl. 2 i 1.

 • Projekt wykonany przez Agnieszkę Wójcik z kl. 2k został przyjęty do realizacji
 • miejsce II zajęła Aneta Gadecka z kl. 2d
 • miejsce III zajęła Ewelina Gizińska z kl. 2h.

W konkursie recytatorskim "Moja Ojczyzna"
zorganizowanym przez CKR w Grójcu kolejne miejsca zajęli:

 1. Anna Wnuk 2f,
 2. Arkadiusz Nowak 2h,
 3. Magdalena Dmoch 2c.

Najwyższą średnią otrzymały klasy:
1. Ia - 4,46 - wych. Elżbieta Karbowska
2. IIi - 4,43 - wych. Danuta Wasilewska
3. IIa - 4, 29 - wych. Teresa Winkler

Najlepsi uczniowie w roku szkolnym 2000/2001:

 1. Wioletta Budzikowska 2a śr.: 5,67
 2. Karolina Czekaj 1c śr : 5,64
 3. Rafał Frączak 2i śr: 5,60
 4. Sabina Komorowska 1e i Tomasz Krawczak 1e - śr: 5,57
 5. Jakub Kocięba 2f i Marlena Czarnecka 2i - Śr. 5.53

W wyniku konkursu na Dyrektora Gimnazjum
nowym Dyrektorem Szkoły została
p. Teresa Winkler - nauczycielka j. polskiego.

Wicedyrektorami natomiast:
p. Teresa Urszula Naduk - nauczycielka j. polskiego
i p. Jolanta Ziółko - nauczycielka matematyki
 

Ostatnio zmieniany w Czwartek, 27 Maj 2010 10:20