Wtorek, 21 Maj 2019
You are here: Home

Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

Nie Kościół ma się dostosować do świata, lecz świat do Ewangelii.

Rodzicom

Karta praw i obowiązków rodziców PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 30 Marzec 2009 10:53

Karta Praw i Obowiązków
RODZICÓW

1.   Rodzice mają prawo do wychowywania swoich dzieci w duchu tolerancji i zrozumienia dla innych, bez dyskryminacji wynikającej z koloru skóry, rasy, narodowości, wyznania, płci oraz pozycji ekonomicznej.

Ø    Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w duchu odpowiedzialności za siebie i cały ludzki świat.

2.   Rodzice mają prawo do uznania ich prymatu jako „pierwszych nauczycieli” swoich dzieci.

Ø    Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w sposób odpowiedzialny i nie zaniedbywać ich.

3.   Rodzice mają prawo do pełnego dostępu do formalnego systemu edukacji dla swoich dzieci z uwzględnieniem ich potrzeb, możliwości i osiągnięć.

Ø    Rodzice mają obowiązek zaangażowania się jako partnerzy w nauczaniu ich dzieci w szkole.

4.   Rodzice mają prawo dostępu do wszystkich informacji o instytucjach oświatowych, które mogą dotyczyć ich dzieci.

Ø    Rodzice mają obowiązek przekazywania wszelkich informacji Szkotom, do których uczęsz­czają ich dzieci, informacji dotyczących możliwości osiągnięcia wspólnych, (tj. domu i szkoły) celów edukacyjnych.

5.   Rodzice mają prawo wyboru takiej drogi edukacji dla swoich dzieci, która jest najbliższa ich przekonaniom i wartościom uznawanym za najważniejsze dla rozwoju ich dzieci.

Ø    Rodzice mają obowiązek dokonania świadomego wyboru drogi edukacyjnej, jaką ich dzieci powinny zmierzać.

6.   Rodzice mają prawo domagania się od formalnego systemu edukacji tego, aby ich dzieci osiągnęły wiedzę duchową i kulturową.

Ø    Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w poszanowaniu i akceptowaniu innych ludzi i ich przekonań.

7.   Rodzice mają prawo wpływać na politykę oświatową realizowaną w szkołach ich dzieci.

Ø   Rodzice mają obowiązek osobiście włączać się w życie szkół ich dzieci i stanowić istotną część społeczności lokalnej,

8.   Rodzice i ich stowarzyszenia mają prawo wydawania opinii i przeprowadzania konsultacji z władzami odpowiedzialnymi za edukację na wszystkich poziomach ich struktur.

Ø    Rodzice mają obowiązek tworzyć demokratyczne, reprezentatywne organizacje na wszyst­kich poziomach. Organizacje te będą reprezentowały rodziców i ich interesy.

9.   Rodzice mają prawo do pomocy materialnej ze strony władz publicznych, eliminującej wszel­kie bariery finansowe, które mogłyby utrudnić dostęp ich dzieci do edukacji.

Ø    Rodzice mają obowiązek poświęcić swój czas i uwagę swoim dzieciom i ich szkołom, tak, aby wzmocnić ich wysiłki skierowane na osiągnięcie określonych celów nauczania.

10. Rodzice mają prawo żądać od odpowiedzialnych władz publicznych wysokiej jakości usługi edukacyjnej.

Ø   Rodzice maja obowiązek poznać siebie nawzajem, współpracować ze sobą i doskonalić swoje umiejętności „pierwszych nauczycieli” i partnerów w kontakcie: szkoła-dom.

Rady dla rodziców PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 30 Marzec 2009 09:08

Drodzy Rodzice!!!

Dziecko wychowane w poczuciu miłości i bezpieczeństwa
da sobie radę jako dorosły człowiek w każdych warunkach.
Będzie się umiało kontaktować z innymi ludźmi i zawierać przyjaźnie.
Ceńcie więc Swoje dzieci za to, kim są,
nie za to, kim byście chcieli żeby były.
Uczucia pewności siebie i bezpieczeństwa są najcenniejszym darem,
jaki rodzice mogą przekazać swojemu dziecku.

NIE PSUJ MNIE.
Dobrze wiem, że nie powinienem mieć wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

NIE BÓJ SIĘ STANOWCZOŚCI.
Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

NIE BAGATELIZUJ MOICH ZŁYCH NAWYKÓW.
Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

NIE RÓB ZE MNIE WIĘKSZEGO DZIECIAKA NIŻ JESTEM.
To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.

NIE ZWRACAJ MI UWAGI PRZY INNYCH LUDZIACH, JEŚLI NIE JEST TO ABSOLUTNIE KONIECZNE.
O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

NIE CHROŃ MNIE PRZED KONSEKWENCJAMI.
Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

NIE PRZEJMUJ SIĘ ZA BARDZO, GDY MÓWIĘ, ŻE CIĘ NIENAWIDZĘ.
To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.

NIE ZWRACAJ ZBYTNIEJ UWAGI NA MOJE DROBNE DOLEGLIWOŚCI.
Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

NIE ZRZĘDŹ.
W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

NIE DAWAJ MI OBIETNIC BEZ POKRYCIA.
Czuję się przeraźliwie stłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

NIE ZAPOMINAJ, ŻE JESZCZE TRUDNO MI JEST PRECYZYJNIE WYRAZIĆ MYŚLI.
To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

NIE SPRAWDZAJ Z UPOREM MANIAKA MOJEJ UCZCIWOŚCI.
Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

NIE BĄDŹ NIEKONSEKWENTNY.
To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

NIE ODTRĄCAJ MNIE, GDY DRĘCZĘ CIĘ PYTANIAMI.
Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

NIE WMAWIAJ MI, ŻE MOJE LĘKI SĄ GŁUPIE.
One po prostu są.

NIE RÓB Z SIEBIE NIESKAZITELNEGO IDEAŁU.
Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

NIE WYOBRAŻAJ SOBIE, ŻE PRZEPRASZAJĄC MNIE STRACISZ AUTORYTET.
Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

NIE ZAPOMINAJ, ŻE UWIELBIAM WSZELKIEGO RODZAJU EKSPERYMENTY.
To po prostu mój sposób na życie, więc przyjmij na to oczy.

NIE BĄDŹ ŚLEPY I PRZYZNAJ, ZE JA TEŻ ROSNĘ.
Wiem jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby nam się udało.

NIE BÓJ SIĘ MIŁOŚCI.
NIGDY!